Integracja sensoryczna

Diagnoza i terapia integracji sensorycznej

Dziecko intuicyjnie wie, czego potrzebuje do swojego rozwoju. Odczuwa komfort, kiedy jego potrzeby są zaspokojone, kiedy ma odpowiednią proporcję stymulacji i odpoczynku.

Jeśli przyjrzymy się zabawie małych dzieci, to dostrzeżemy, że tak naprawdę wykonują ciężką pracę, stymulując swój układ nerwowy bodźcami, które są potrzebne do ich prawidłowego rozwoju – biegają, wspinają się, skaczą, huśtają, przepychają, turlają, zwisają głową w dół, stukają w przedmioty, dotykają różnych rzeczy i brudzą się.

Dzięki tym wszystkim czynnościom – czasem mogłoby wydawać się, że codziennym i banalnym – dzieci uczą się prawidłowo integrować informacje z różnych zmysłów, co pozwala im na celowe, coraz bardziej złożone działanie. Prawidłowa integracja sensoryczna świadczy o gotowości szkolnej, jest podstawą rozwoju wyższych funkcji poznawczych.

Wymaganie od dziecka umiejętności akademickich w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej, przypomina stawianie dachu domu bez jego fundamentów. Dobrze ilustruje to poniższa piramida uczenia się:

Terapię integracji sensorycznej zalecamy w przypadku: