Terapia słuchowa A. Tomatisa

Terapia słuchowa metodą A. Tomatisa

Terapia metodą A. Tomatisa, zwana również metodą stymulacji audio-psycho-lingwistycznej (SAPL), polega na słuchaniu muzyki oraz pracy z własnym głosem przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu – tzw. ucha elektronicznego. Sprzęt ten pozwala na ustawienie różnych parametrów: filtrowanie i wzmacnianie odpowiednich częstotliwości w sposób, który zmusza mięśnie ucha środkowego do właściwej pracy.

Zdarza się, że na skutek powszechnych chorób (np. wysiękowego zapalenia ucha, przewlekłego kataru, przerośniętego migdałka) wytwarza się podciśnienie w jamie bębenkowej, które prowadzi do zaburzenia pracy mięśni ucha. Często nieprawidłowe wzorce pracy mięśni uszu utrzymują się mimo wyeliminowania pierwotnej przyczyny. Jeśli wydarzy się to w momencie krytycznym dla rozwoju językowego dziecka, może skutkować słabszym rozwojem mowy, trudnościami z uwagą słuchową lub nadwrażliwością na dźwięki.

Niestety, dolegliwości te mogą utrzymywać się na późniejszych etapach edukacyjnych lub nawet w życiu dorosłym. Trening słuchowy metodą A. Tomatisa pomaga w przywróceniu właściwej pracy mięśni uszu i wykształceniu prawidłowych wzorców uwagi słuchowej. Dzięki tej terapii dziecko ma szansę na realizację pełni swego potencjału.

Trening słuchowy metodą A. Tomatisa zalecamy w przypadku:

Jak przebiega terapia?

Ze względu na wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt niezbędny do terapii, trening A. Tomatisa przeprowadzamy w gabinecie. Zazwyczaj obejmuje on trzy etapy, ale dokładna ich liczba zależy od rodzaju trudności i postępów w terapii. Pierwszy etap składa się z 30h i polega na biernym słuchaniu muzyki, zazwyczaj przez 2h dziennie. Drugi i trzeci etap trwają po 15h (każdy z nich), podczas których oprócz słuchania, obecny jest element aktywny w postaci pracy z własnym głosem. Poszczególne etapy rozdzielone są kilkutygodniową przerwą.